Energetikai Tanúsítvány
Az energetikai tanúsítvány az ingatlanok energiahatékonyságát mérő dokumentumok, amelyek szerepe az ingatlanpiacon egyre nagyobb jelentőséggel bír. 2023. novemberétől új jogszabály lépett életbe, amely átfogó változásokat hozott a tanúsítványokkal kapcsolatban.
Mik a változások az új jogszabállyal?
Az új előírások értelmében az energetikai tanúsítvány 5 évig érvényes, és a 2023. november előtt készült tanúsítványok 2024. január 1-jétől érvényüket vesztik. Az egyik fontos változás, hogy az ingatlanok hirdetésekor már kötelező feltüntetni az energetikai besorolást, ami azt jelenti, hogy a tanúsítványt még a hirdetés közzététele előtt el kell készíttetni. Hiteles energetikai tanúsítványt kizárólag kamarai jogosultsággal rendelkező mérnök készíthet. Az ilyen tanúsítványok egy „HET” (hiteles energetikai tanúsítvány) számot kapnak, amely lehetővé teszi, hogy a tanúsítvány bekerüljön a nemzeti ingatlannyilvántartásba, így biztosítva annak hitelességét és nyomon követhetőségét.
Hogyan segít az energetikai tanúsítvány az ingatlanpiacon?
A megemelkedett energiaárak miatt az energiatakarékos ingatlanok jelentősége megnőtt. Ingatlanvásárlásnál egyre fontosabb szemponttá válik az épület energiahatékonysága, mivel a jobb energetikai besorolású ingatlanok hosszú távon alacsonyabb fenntartási költségeket és kényelmesebb, fenntarthatóbb életvitelt biztosítanak. Az energetikai tanúsítványok nemcsak a jogszabályi előírásoknak való megfelelést biztosítják, hanem az ingatlan energiahatékonyságát is részletesen bemutatják. A tanúsítványok lehetővé teszik az energiahatékony megoldások azonosítását és konkrét javaslatokat tartalmaznak a korszerűsítésre, amelyek hozzájárulnak a fenntarthatóbb ingatlanok kialakításához. Használatbavételi engedélyt csak azok az ingatlanok kaphatnak, amelyek megfelelnek a szigorú energetikai követelményeknek. Ez vonatkozik az új építésű ingatlanokra, valamint a jelentős felújításon átesett épületekre is. Az energetikai tanúsítvány igazolja az építési hatóság felé, hogy az ingatlan teljesíti a szükséges előírásokat. Meglévő ingatlanok eladásánál vagy bérbeadásánál az energetikai hatékonyság szerinti besorolás tájékoztató jellegű, azonban a tanúsítvány elkészítése ezekben az esetekben is kötelező.
Mit tartalmaz egy energetikai tanúsítvány?
Az energetikai tanúsítvány tartalmazza az ingatlan energiahatékonysági besorolását, amely az épület energiafelhasználását és környezeti CO2 terhelését osztályozza egy-egy skálán. A dokumentum részletezi az ingatlan energiafelhasználását, a fűtési és hűtési rendszerek hatékonyságát, a hőszigetelés minőségét, valamint az egyéb energiahatékonysági tényezőket. Ezen kívül a tanúsítvány javaslatokat is tartalmaz az energiahatékonyság javítására, amelyek segíthetnek a tulajdonosnak a fenntarthatóbb ingatlan kialakításában és a költségek csökkentésében.
Hogyan készül az energetikai tanúsítvány?
A tanúsítvány elkészítése során a kamarai jogosultsággal rendelkező mérnök átfogó elemzést végez az ingatlan energetikai teljesítményéről. Az értékeléshez szükséges adatok gyűjtése során felméri az épület geometriai tulajdonságait, energetikai jellemzőit, beleértve a hőszigetelést, fűtési, melegvíz készítési rendszereket, valamint az egyéb energiahatékonysági szempontokat. Az adatok alapján elvégzi a szükséges számításokat, melynek eredményéből elkészíti a tanúsítványt, amely tartalmazza az energiahatékonysági besorolást és a korszerűsítési javaslatokat.
Energetikai kérdésekben keresd szakértőnket!
Zsarnóczay Péter – okl. építészmérnök, energetikai tanúsító
weboldal: https://www.e-tanusitvany.eu/
e-mail: zspeter987@gmail.com
telefon: +36 30 625 8358
#energetikai_tanúsítvány #energetikus #energetikai #tanúsítvány
Forrás: www.zoldhitel.hu Lakáshitel ajánlatok | Zöldlakáshitel (zoldlakashitel.hu)